WhatsApp’a Yerli Rakip ” İLETEE ”

Birçoğumuz yav bu WhatsApp bizim mesajlara bakıyor mu diye aklından geçiriyor. Evet ben de pek güvenmiyorum bence mesajlarımızı okuyup bizimle dalga geçiyorlar. Biraz daha ciddi düşünelim ve şu soruyu soralım WhatsApp’ı kimler kullanıyor. Bu sorunun cevabı çok önemli düşünsenize Putin, Erdoğan’a S400′ lerin fırlatma şifresini WhatsApp’ tan gönderiyor. Şimdi neden WhatsApp alternatifi bir uygulama lazım anladık. Çünkü normal vatandaştan askerlere askerlerden siyasetçilere kadar herkes WhatsApp’ı kullanarak iletişim sağlıyor. WhatsApp bizi dinliyorsa vay halimize …

İLETEE Nasıl Olacak ?

HAVELSAN mühendislerinin geliştirdiği İLETEE uygulaması tıpkı WhatsApp gibi olacak. Sesli yazılı ve görüntülü iletişime geçme imkanı sağlayacak. Kamu vb. devlete bağlı alanların da kullanacağı İLETEE anlaşılana göre ülkemizde birçok kişi tarafından kullanılacak.

İLETEE WhatsApp’ tan Daha mı Güvenilir Olacak ?

WhatsApp

Uygulamayı görmeden kendi ağzımdan bir şey diyemem ama sunucuların ülkemizde ve uygulamanın kendi ülkemizden yetkilileri olması bana daha fazla güven verir. En azından mesajlarımızı bizimkiler okur 🙂 . Bankacılık vb. güvenlik gerektiren alanlarda kullanılan ‘Beyaz Kutu Kriptosu’ güvenlik sistemini kullanan İLETEE bana daha da güven verdi. Bu güvenlik önlemi çok yerinde olmuş.

Ne Zaman Kullanabiliriz ?

HAVELSAN yetkililerinin sözlerine göre yapılan testlerde başarılı olan İLETEE’ yi öncelikle kamu görevlileri kullanacak. Herkesin kullanımına ne zaman açılacak derseniz herhangi bir açıklama yok.

WhatsApp’ı Tahtından İndirebilir mi ?

Bence evet indirebilir ama söyledikleri gibi güvenilir olduğunu kanıtlamaları lazım veya kamu görevlilerine zorunlu kullanma gibi kurallar getirilsin bunu gören halk uygulamayı kullanacaktır. Umarım eskiden sözde yerli PTT mesajlaşma uygulaması gibi fiyasko çıkmaz. Yazımı uzatmıyorum ( Üşendim de çaktırmayın) umarım ülkemizin yararına bir uygulama olur.

Mobil uygulamamızı buradan indirebilirsiniz.

Kaynak: https://www.webtekno.com/havelsan-mesajlasma-sistemi-iletee-h95785.html
.