Windows 10 Disk Kullanımı Sorunu Nasıl Çözülür?

disk- kullanımı-100-sorunu-cozum-8

Çözüm Başlıkları:

 • Disk Kullanımını Nasıl görüntülerim?
 • A) Windows 10 Uygulama İzinlerini Ayarlayın
 • B) Windows Superfetch (SysMain) Bileşenini Devre Dışı Bırakın
 • C) Bilgisayarınızın Depolama Alanında Yer Açın
 • D) Windows Search Bileşenini Durdurun
 • E) Windows Update Hizmetini Manuel Olarak Ayarlayın
 • F) Kötü Amaçlı Yazılımları Bilgisayarınızdan Kaldırın
 • G) Kayıt Defteri Düzenleyicisi İle Değer Ayarlama
 • H) Diskleri En İyi Duruma Getirin
 • I) Başlangıç Uygulamalarını Düzenleyin
 • İ) SSD Kullanın

Microsoft, Windows 10‘un hatalarını gidermek için defalarca güncelleme getirse de, çeşitli değişiklikler yapsa da bir türlü tam olarak gideremediği bazı sorunlar bulunuyor. Bu sorunlardan birisi de disk kullanımının yok yere %100’e ulaşması. Özellikle ortalama ve düşük sistemli bilgisayarlarda Disk kullanımı aşırı derecede can sıkıcı bir sorun. Bu yazımda bildiğim çözümleri sizler için bir araya topladım. Ancak çözümlere geçmeden önce bilmeyenler için disk kullanımının %100 olmasının bilgisayarınızın üzerindeki etkisine ve disk kullanımınızı nasıl görüntüleyebileceğinize değinelim.

Disk Kullanımını Nasıl görüntülerim?

Disk kullanımının %100 – %90 civarlarında seyretmesi bilgisayarınızı çok zorlar. Bilgisayarınızın fanlarının anormal bir hızda çalışmaya başlaması, bilgisayarınızın çok yavaş açılması ve kasma sorunları gibi sorunlar bunun belirtisi olabilir.

Disk kullanımını görüntülemek için görev yöneticisini açın. Görev yöneticisini açmak için CTRL+Shift+ESC tuş kombinasyonunu, görev çubuğunu, CTRL+ALT+Delete tuş kombinasyonunu, arama kısmını kullanarak veya Çalıştır’a “taskmgr” yazarak ulaşabilirsiniz. Karşınıza gelen ilk kısımda bulunan disk bölümünden yüzdenizi görüntüleyebilir, ani iniş çıkışlara da performans sekmesinde bulunan disk kısmından ulaşabilirsiniz.

A) Windows 10 Uygulama İzinlerini Ayarlayın

Bazı uygulamaların arka planda boş yere çalışması disk kullanımını en çok etkileyen faktörlerden birisi. Bu nedenle uygulamalarınızın sahip olduğu izinleri gözden geçirmeniz sizin için faydalı olacaktır. Bunun için aşağıdaki adımları takip edin.

disk- kullanımı-100-sorunu-cozum

1-) Windows ayarlarında gizlilik sekmesine gidin.

2-) Sol tarafta bulunan menüdeki uygulama ayarlarını gözden geçirin. Kameranız, konumunuz, vb. izinleri manuel olarak ayarlayın. Menüde bulunan arka plan uygulamaları bölümünde arka planda çalışmasını istemediğiniz uygulamaları devre dışı bırakın.

Bu izinleri düzenlemek disk kullanımını azaltmanızda yardımcı olacaktır.

B) Windows Superfetch (SysMain) Bileşenini Devre Dışı Bırakın

Windows Superfetch yani hızlı getirme özelliği bilgisayardaki işlemlerinizi önbellekler. Aslında iyi bir özellik fakat ortalama ve düşük sistemli bilgisayarlarda disk kullanımının artmasına sebep olan faktörlerden birisi de bu. Son Windows güncellemeleriyle adı SysMain olarak değiştirilen Superfetch’i kapatmak bahsettiğim sistemlere sahip bilgisayarların rahat nefes almasını sağlayabilir. SysMain’i devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları takip edin.

disk- kullanımı-100-sorunu-cozum1

1-) Çalıştır‘ı açın. (Çalıştır’ı açmak için aramaya çalıştır yazabilirsiniz veya Win+R tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz.) Çalıştır’ı açtıktan sonra “services.msc” yazın ve tamam butonuna basın. Bu adım hizmetler ekranını açacaktır.

2-) Hizmetler ekranına girdikten sonra listede SysMain’i (eski ismi superfetch veya hızlı getirme) bulun. Ardından SysMain’in üzerine sağ tıklayıp özelliklere girin. Özellikler bölümünün genel ekranında bulunan başlangıç türü seçeneğini devre dışı olarak ayarlayın. (Varsayılan otomatik seçeneğidir)

C) Bilgisayarınızın Depolama Alanında Yer Açın

Bilgisayarlarda disk kullanımı sorununun ortaya çıkmasının bir başka nedeni de hafızanın çok dolu olması. Bilgisayarınızın depolama alanında yer oluşturmanız hem performans açısından çok fark ettirecektir hem de disk kullanımı sorununu çözmenizde büyük etkisi olacaktır. Bu nedenle bilgisayarınızın depolama alanını doldurmamaya dikkat edin. Özellikle sisteminizin kurulu olduğu diskte boşluk oluşturmanız sisteminiz için sağlıklı olacaktır.

D) Windows Search Bileşenini Durdurun

Bu çözümü SysMain‘i durdurma çözümündeki gibi yapıyoruz. Windows Search, arama kısmında içerik dizini oluşturmayı, özellikleri önbelleğe alma, dosya ve e-postalara yönelik arama yapmayı sağlayan bileşendir. Disk kullanımı sorununun bir başka nedeni de bu olabiliyor. Windows Search bileşenini durdurmak için aşağıdaki adımları izleyin.

1-) Arama kısmına Çalıştır yazarak veya Win+R kombinasyonu aracılığıyla Çalıştır’ı açın. Ardından “services.msc” yazarak hizmetlere girin.

2-) Windows Search’ı bulun ve üzerine sağ tıklayıp özelliklerine girin. Ardından genel ayarlardaki başlangıç türü seçeneğini devre dışı olarak ayarlayın. Bu adımlar Windows Search’ı tamamen kapatır. Aşağıdaki alternatif ise geçici olarak kapatmak içindir.

Windows Search’ı Alternatif Yolla Kapatmak (Geçici)

Windows Search’ı kapatmanın bir başka yolu da Windows Powershell’i kullanmak. Windows Search’ı Powershell aracılığıyla durdurmak için aşağıdaki adımları izleyin.

disk- kullanımı-100-sorunu-cozum2

1-) Windows Powershell’i açmak için başlat menüsünün üzerine sağ tıklayıp Windows Powershell (Yönetici) seçeneğini seçin.

disk- kullanımı-100-sorunu-cozum3

2-) PowerShell’i açtıktan sonra net.exe stop “windows search” (tırnak işaretleriyle beraber) yazın ve enter tuşuna basın.

E) Windows Update Hizmetini Manuel Olarak Ayarlayın

Windows güncellemelerinin otomatik olarak yapılması düşük ve ortalama sistemli bilgisayarları zorlamasıyla bilinir. Windows güncellemelerinin manuel olarak ayarlamanız Disk sorununu ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir. Windows Update hizmetini manuel olarak ayarlamak için aşağıdaki adımları takip edin.

1-) Çalıştır’a “services.msc” yazarak hizmetlere gidin.

2-) Windows Update hizmetini listeden bulun ve üzerine sağ tıklayın. Ardından genel menüde başlangıç türünü Elle olarak ayarlayın.

F) Kötü Amaçlı Yazılımları Bilgisayarınızdan Kaldırın

Disk Kullanımını artıran bir diğer faktör de kötü amaçlı yazılımlar. Kötü amaçlı yazılımlar hem bilgisayarınızda bilgi hırsızlığı gibi zararlı aktivitelerde bulunur hem de bilgisayarınızda büyük hasarlar da oluşturur. Örneğin Stuxnet türü kötü amaçlı yazılımın tek amacı sisteminizi sabote etmektir. Sisteminizde kötü amaçlı yazılım bulunuyorsa en yakın zamanda icabına bakmalısınız. Bu çözüm için Malwarebytes‘ı öneriyorum.

G) Kayıt Defteri Düzenleyicisi İle Değer Ayarlama

Disk kullanımını azaltmak için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise kayıt defteri düzenleyicisi ile Enableprefetcher ve Enablesuperfetch değerlerini ayarlamak. Bu yöntemi aşağıdaki adımları izleyerek uygulayın.

disk- kullanımı-100-sorunu-cozum4

1-) Arama yerine regedit yazın ve kayıt defteri düzenleyicisine girin.

disk- kullanımı-100-sorunu-cozum5

2-) Kayıt defteri düzenleyicisine girdikten sonra Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters Dizinini takip edin. Bu yolu teker teker takip etmek yerine yukarıda işaretlediğim yere kopyalayıp yapıştırmak sizi aynı yere daha hızlı şekilde ulaştıracaktır.

3-) PrefetchParameters klasörüne ulaştıktan sonra EnablePrefetcher üzerine sağ tıklayın ve değiştir seçeneğine basın. Ardından değer verisini 3 olarak değiştirin ve tamam butonuna basın. Aynı işlemi EnableSuperfetch için de uygulayın.

H) Diskleri En İyi Duruma Getirin

1-) Windows arama kısmına dfrgui yazın ve ardından “sürücüleri en iyi duruma getir” uygulamasına girin.

disk- kullanımı-100-sorunu-cozum6

2-) diskinize yukarıda işaretlediğim “En İyi Duruma Getir” ve “Çözümle” seçeneklerini uygulayın.

I) Başlangıç Uygulamalarını Düzenleyin

1-) Ctrl+Shift+ESC, Ctrl+Alt+Delete tuş kombinasyonlarıyla veya arama kısmıyla Görev yöneticisini açın.

disk- kullanımı-100-sorunu-cozum7

2-) Görev yöneticisine girdikten sonra başlangıç sekmesine gidin. Ardından buradaki uygulamaların başlangıçta otomatik olarak açılmaması için devre dışı bırakın.

İ) SSD Kullanın

SSD sisteminizin hızını çok yükseltir. Diskiniz bir SSD değilse SSD’ye yükseltmek ve sisteminizi SSD üzerine kurmak hem sisteminizin performansını çok yükseltir hem de disk sorununuzun ortadan kalkmasını sağlayabilir.