Windows 10 DISM Nedir, Ne işe Yarar?

DISM-nedir-ne-ise-yarar-nasil-calistirilir

“Dosya doğrulama” ifadesini çoğu uygulama platformunda görmüşsünüzdür. Örneğin Steam‘de veya Epic Games‘te bir oyunu çalıştıramadığınız zaman özelliklere girer ve dosyaların bütünlüğünü doğrularsınız. Bu çoğunlukla işe yarar. Bu özellik sadece uygulama platformları için geçerli değil aslında. Şu anda çoğu kişinin bilgisayarında yüklü olan Windows 10‘un da böyle bir özelliği var. Gözünüzün önünde olmasa da böyle bir özellik olması Windows 10 için hayati önem taşıyor. Çünkü Windows 10’un bazen gerçekten can sıkıcı sorunları ortaya çıkabiliyor ve bu yöntem belki de sizin aradığınız çözüm olabilir.

Windows 10 DISM, Windows’un içinde bulunan bir sistem dosya denetleyicisi programıdır. Sistem dosya denetleyicisini çalıştırdığınız zaman bu program, bilgisayarınızda bulunan sistem dosyalarını tarar, sorunlarını tespit eder ve düzeltmeye çalışır. Bu programı çalıştırmak bir nevi Windows’unuzu aylık doktor kontrolüne götürmek gibi bir şeydir.

DISM-windows-10-nedir
Sistem dosya denetleyicisi

DISM nasıl çalıştırılır?

Şimdi sizlerle Windows 10 sistem dosya denetleyicisi nasıl çalıştırılır, buna bakalım:

  • Öncelikle Windows’unuzun güncel olduğundan emin olun. Ardından cihazınızı yeniden başlatın.
  • Görev çubuğunda yer alan arama kısmına (genelde başlat kısmının bitişiğinde bulunan arama kutucuğu veya büyüteç simgesi) “komut istemi” yazın ve sonuçlarda çıkan komut istemi uygulamasını sağ tıklayıp “yönetici olarak çalıştır” seçeneğine tıklayın. Gelen uyarıda evet seçeneğini seçin.
  • DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth (aynen burada yazıldığı gibi, / sembollerinden önceki boşlukları unutmayın.) yazın ve ardından enter tuşuna basın.
  • İşlemin başlaması ve tamamlanması biraz vakit alabilir, panik yapmayın ve doğrulamanın tamamlanmasını bekleyin. (başlaması birkaç dakika, tamamlanması da 30 dakika civarı sürebilir)
  • “İşlem başarıyla tamamlandı” ifadesini gördükten sonra sfc /scannow yazın (öncekisinde olduğu gibi / sembolünden önceki boşluğu koymayı unutmayın) ve enter tuşuna basın.
  • “Doğrulama %100 tamamlandı” ifadesini gördükten sonra çıkış yapabilirsiniz.

Sistem dosya denetleyicisini kullanmak ve dosyaları bu yolla doğrulamak sisteminizdeki bazı hataların giderilmesine yardımcı olabilir. Direkt olarak formatı bir çözüm olarak görmeden önce bu yönteme bir şans vermenizi tavsiye ederim.

Kaynak: https://support.microsoft.com/en-us/help/4026529/windows-10-using-system-file-checker