Windows 10 Güncellemesiyle Gelen Bomba Özellik: Segment Heap

windows-10-segment-heap-nedir

Windows 10 Mayıs 2020 Güncellemesi (20H1 olarak da bilinmekte), bu yıl Windows 10 için gelen ilk büyük güncelleme. Her bilgisayara gelmediyse bile bazı bilgisayarlarda bu güncelleme şu anda aktif. Bu büyük Güncelleştirme ile Microsoft, Google Chrome gibi Win32 uygulamalarının genel bellek kullanımını azaltacak Windows segment yığını bellek kullanımı geliştirmelerini de tanıttı.

Microsoft-windows-segment heap
Windows

Segment Heap Nedir?

Microsoft, Mayıs 2020 Güncelleştirmesiyle, bellek kullanımını azaltan “Segment Heap” yani “Segment Yığını” adlı yararlı bir özelliğin eklendiğini ve Chrome gibi web tarayıcılarının bundan yararlanacaklarını ifade etti.

Bu güncelleme geliştiriciler tarafından sunulan teknik bir değişiklik olmakla beraber yalnızca Windows 10 2004 sürümü veya daha yeni sürümlerinde çalışıyor. Segment Heap modern bir yığın uygulamasıdır ve geliştiriciler tarafından etkinleştirildiğinde Win32 uygulamalarının genel bellek kullanımını azaltacaktır.

Microsoft-windows-segment heap
Chrome

Bu yeni özelliğin ilk denemeleri Chromium tabanlı Microsoft Edge tarayıcısında yapıldı ve yapılan testler bellek kullanım değerlerinde %27 azalma olduğunu gösterdi. Testler bu özellikle yüzlerce megabayt tasarruf sağlanabileceğini gösterdi. Google’ın da Segment Heap yöntemini Chrome’a uygulayabileceği söyleniyor.

Bu yöntem çoklu çekirdek kullanan sistemlerde daha fazla tasarruf ettiriyor. Kısıtlı RAM’e sahip bilgisayarlarda çok faydalı olacağı düşünülüyor.

Bu Yöntem hem Windows 10’un performans açısından gelişmesini, hem de Google Chrome gibi bellek kullanımı fazla olan uygulamaların sorunlarının çözülmesinde etkili olacağı öngörülüyor.

Kaynak: https://www.windowslatest.com/2020/06/18/google-chrome-will-finally-use-less-memory-on-windows-10/