Windows 11 Özellikleri Nelerdir, Nasıl Kurulur?

windows 11 -123


Bildiğiniz üzere Microsoft, 25 Haziran Cuma günü Windows 11 isimli yeni işletim sistemini tanıttı. Windows 10 çıktıktan sonra Microsoft, çoğu kişinin beklediği Windows 11 adlı bir işletim sisteminin çıkarılmayacağını belirtmişti. Sonradan Microsoft, mobil cihazlar ve bilgisayarlarla uyumlu Windows 10X adlı bir işletim sistemi üzerinde çalışmaya başladı ve bu çalışmalarını 2021’in Haziran ayına kadar sürdürdü. Ardından Microsoft ani bir karar verip Windows 10X adlı işletim sistemini iptal ettiğini duyurdu ve Windows 11 adlı işletim sistemini tanıtmaya karar verdi. Şimdi sizlerle beraber bu yazımızda Windows 11’in özellikleri üzerinde duracağız ve nasıl yükleneceğine dair bilgi edineceğiz.

Aslında Windows 11’in tanıtılması bir sürpriz değildi. Sadece beklenenden farklı bir şekilde sunuldu. Windows 11’in, Kod adı “Sun Valley” olan bir Windows 10 güncellemesi olacağı tahmin ediliyordu. Fakat tahmin edilenden farklı olarak “Sun Valley”, bir güncelleme olarak değil ayrı bir işletim sistemi olarak sunuldu.

Windows 11; kullanıcılarına Microsoft Store‘da eskiye nazaran daha farklı bir arayüzü, Xbox uygulamalarında daha iyi entegrasyon ve AutoHDR ile DirectStorage desteği gibi çeşitli özellikler sunuyor. Bunun yanında Microsoft’un Windows 11’i geliştirirken oyuncuları da baz aldığını söyleyebiliriz.

Windows 11 Ne Zaman Çıkacak?

Microsoft, Windows 11’in bu yıl tatil dönemine kadar indirilebilecek duruma geleceğini belirtti. Bunun yanında Microsoft, Bu haftanın başında beta sürümlerinin Windows Insiders‘a açılacağını duyurmuştu. Bu beklendiği gibi bir güncelleme değil, ayrı bir işletim sistemi olduğu için kullanıma tam olarak açılması biraz sürebilir fakat beta sürümler yakında sunulacağı için özellikleri denemek için de çok beklememize gerek kalmayacak.

Windows 11 ‘in Fiyatı Ne Kadar?

Yurt dışında fiyatlar ortalama bir durumda olsa da ülkemizde bu fiyatlar biraz cep yakacak gibi. Windows 11’in fiyatları aşağıdaki şekilde:

 • Windows 11 Home Fiyatı: 149 Dolar -> 1300 TL civarı
 • Windows 11 Pro Fiyatı: 209.99 Dolar -> 1800 TL civarı
 • Windows 11 Pro for Workstation Fiyatı: 319 Dolar -> 2700 TL civarı

Not: Windows 10 kullanıcıları ücretsiz yükseltme yapabilecekler.

Windows 11 ‘in Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Windows 11’in sistem gereksinimleri aşağıdaki şekilde:

 • Intel Pentium Dual Core işlemci (64 bit destekli)
 • 4GB RAM
 • 120GB SSD depolama
 • 1366×768 çözünürlük sunan ekran

Windows 11 Arayüzünü Tanıyalım

Windows 11 -1

Windows 11’deki en büyük değişiklikler kullanıcı arayüzü kısmında bulunuyor. Microsoft, işletim sistemi geliştirmeye başladığından beri temalar ve arayüzü tiplerinde yeni şeyler deneme eğiliminde oldu. Bunun etkisini Windows 11’de de hissediyoruz. En Basit örnekle araç çubuğunda bulunan başlat menüsünün ve simgelerin orta kısma taşındığını, beyaz renk temanın ve buzlu cam efektinin hakimiyetini yukarıdaki fotoğrafta gözlemleyebiliyoruz. Simgelerin orta kısımda bulunması hakkında endişe etmenize gerek yok, ayarlardan bu dizaynı klasik Windows tipine çevirebilirsiniz. Pencere yapısında ise Windows 10’da olan keskin hatlar terkedilmiş, yerini yuvarlatılmış köşeler almış. Bu konuda da endişe etmeyin, tam ekran modunda köşeler yuvarlatılmış şekilde kalmıyor. Sekmeler de daha kullanıcı dostu bir hale getirilmiş durumda.

Windows 11 -2

Microsoft Store ise Windows 11’de, Windows 10’daki versiyonuna göre daha geniş uygulama çeşitliliğine, daha kolay bir arayüze ve daha güzel bir dijital vitrine sahip olacak. Baş ürün sorumlusu Panos Panay, Windows 11’in tanıtımı sırasında Microsoft Store için “Hız için yeniden inşa ettik.” ifadelerini kullanmıştı. Bu yeni görünüm, hazır olduğu zaman Windows 10 için de getirilecek.

Windows 11’de Android Uygulamaların Çalıştırılması

Windows 11 -3

Windows 11’de Android uygulamalar uyumlu bir şekilde çalıştırılabilecek. Microsoft Store’da Android uygulamalar bulunacak hatta Microsoft bunun için belirli markalarla anlaştı. Ama bu durum Microsoft Store ile sınırlı değil, bunun yanında kendiniz de APK dosyalarını da kurabileceksiniz. Bu desteği Windows 11, Intel‘e ait Bridge teknolojisinden alıyor. Bu durumda AMD işlemcili kullanıcıların endişe etmesine gerek yok, AMD’de de düzgün bir biçimde çalışacak.

Windows 11’de Widget’lar

Windows 11 -4

Android uygulamaların yanında Windows 11’e Widget‘lar da gelecek. Yani artık Windows kullanıcıları bilgisayarlarında bu açıdan da Android ve IOS benzeri bir deneyim sağlayabilecek.

Windows 11’in Oyun Performansı

Windows 11 -5

Oyun oynamak için çoğu oyuncunun bilgisayarında Windows’u tercih ettiğini söylemek yalan olmaz. Microsoft da bu durumu üzerine hassas bir şekilde düşerek sahipleniyor gibi görünüyor. Microsoft’un yaptığı açıklamaya göre Windows 11, oyun oynamak için en iyi işletim sistemi olacak. Bunun yanında Microsoft, oyun için AutoHDR ve DirectStorage adındaki iki büyük özelliğin ekleneceğini duyurdu.

AutoHDR

Windows 11 -6

AutoHDR özelliğinin sürümleri Windows Insiders Preview‘da gösteriliyordu ve son birkaç aydır Xbox Series X/S’de kullanıma sunulmuştu. Bu özellik her oyunda çalışmasa da Microsoft, bu özelliğin herhangi bir DirectX 11 oyununda çalışması gerektiğini belirtti.

Bu özellikten tam anlamıyla yararlanabilmek için HDR uyumlu bir ekrana ihtiyacınız olduğunu belirtelim. Bununla beraber AutoHDR özelliği, bu özelliğe uyumlu oyunlarda daha çok fayda sağlayacaktır. Ama HDR uyumlu olmayan oyunlarda da bir nebze de olsa fayda sağlayabiliyor. Microsoft bu özelliği tanıtım sırasında, The Elder Scrolls V: Skyrim üzerinde gösterdi. Sonuçlar ise oldukça memnun ediciydi.

DirectStorage

Windows 11 -7

DirectStorage oyunlarda bölümlerin dokuların vb. daha da hızlı yüklenmesini sağlayacak. Ancak Windows kullanıcılarını üzen bir durum var ki o da Windows 10 kullanıcılarının bu özellikten yararlanamayacak olması. Yani DirectStorage, Windows 11’e özel getiriliyor diyebiliriz.

Windows 11 Nasıl Kurulur?

Windows 10 İçerisinden Windows 11’e Yükseltme

Orijinal Windows lisansına sahip kullanıcılar Windows 11’e ücretsiz bir şekilde yükseltme yapabilecek. Ancak bunun için öncelikle Windows’un beta programına yani Windows Insiders‘a gönüllü olmanız gerekiyor. Microsoft, getirdiği yeni özellikleri öncelikle Insiders gönüllülerine sunuyor. Bu kullanıcıların geri bildirimi sayesinde de özelliklere ve yeniliklere son hali verilip tüm kullanıcıların kullanımına sunuluyor.

Windows Insiders’a katılmak için aşağıdaki adımları takip edin:

 • Öncelikle buraya tıklayarak Windows Insiders sayfasına ilerleyin.
 • Ardından ilerlediğiniz sayfada Bilgisayarınıza bağlı olan Microsoft hesabınızla oturum açın.
Windows 11 -8
 • Ardından yukarıdaki görselde gördüğünüz “Register” butonuna tıklayın. Dilerseniz “How the program works?” kısmından da program hakkında bilgi edinebilirsiniz.
 • Ardından gelen sayfada karşınıza bir gizlilik politikası çıkacak. Gizlilik politikasının altındaki kare kutucukla onayladığınızı belirtirsiniz. Bunu işaretleyip ilerlediğinizde artık bir Insider kullanıcısı olacaksınız. Bu kutucuğu işaretledikten sonra ilerleyin.
Windows 11 -9
 • Ardından “Flight” sekmesine ilerleyeceksiniz. Bu sekmede bulunan “Open Settings” butonuna tıklayın. İnternet sekmeniz ayarlar uygulamanızı açmanızı isteyecek. Bunu onaylayın ve ayarlarda Windows Insiders bölümünün karşınıza gelmesini bekleyin.
Windows 11 -10
 • Insiders bölümü karşınıza geldikten sonra “Başla” yazan butona tıklayın. Bundan sonra size hangi Insider kanalına katılmayı istediğiniz sorulacaktır. Burada “dev” yani developer kanalını seçin, çünkü Windows 11 şu anda geliştiriciler için mevcut. Bu adımdan sonra bilgisayarınız Insiders seçiminize göre güncellenecek.
 • Bir Insiders kullanıcısı olduktan ve anlattığım adımları takip ettikten sonra ayarlarda bulunan Windows Update bölümü aracılığıyla bilgisayarınızı Windows 11’e yükseltebileceksiniz.

Windows 11’i ISO Dosyası Üzerinden Kurma

Windows 11’e ait bir ISO dosyası henüz bulunmuyor. Bu yüzden ISO dosyası olarak bir Windows 10 Insider Preview ISO dosyası indirmeniz gerekiyor.

 • Öncelikle en az 8 GB hafızalı bir flash diske ihtiyacınız olacak. Bu Flash diski hazır olarak bulundurun.
 • Buraya tıklayarak Rufus‘un sitesine girin ve Rufus programını indirin.
 • Ardından buraya tıklayarak Windows Insiders sayfasına gidin. Bu sayfada bilgisayarınıza bağlı Microsoft hesabınızla oturum açın. Sonrasında Aşağıda bulunan “Select Edition” kısmından “Windows 10 Insider Preview (Dev Channel)” seçeneğini seçin. Ardından “Confirm” butonuna tıklayın.
 • Seçenekleriniz onaylandıktan sonra dil seçimi yapmanız istenecek. Kullanmak istediğiniz dili seçin ve onaylayın.
 • ISO dosyası ve Rufus programı indirildikten sonra flash diskinizi bilgisayarınıza bağlayın ve Rufus’u açın.
Windows 11 -13
 • Rufus programının en üst kısmında bulunan “Aygıt” kısmından bağlamış olduğunuz flash diski seçin.
 • Önyükleme seçimi bölümünde bulunan “SEÇ” butonuna tıklayın ve indirmiş olduğunuz Windows 10 Insiders (Dev Channel) ISO dosyasını seçin.
 • Ardından disk bölümü seçiminden; bilgisayarınız UEFI destekliyse GPT, UEFI destekli değilse MBR seçeneğini seçin.
 • Bu ayarları anlattığım şekilde yaptıktan sonra flash diskiniz hazır olmuş olacak. Bu flash disk ile bilgisayarınıza kurulum yapın.
 • Bu konuda yardıma ihtiyacınız varsa Windows yükleme yazımızdan nasıl kurulum yapacağınız hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Windows 11 henüz çok yeni bir işletim sistemi olduğundan dolayı bazı sorunlar ve hatalarla karşılaşabileceğinizi unutmayın. Sağlıcakla kalın.

Kaynak: https://www.pcgamer.com/windows-11-release-date-features-specs-pricing/