Windows XP’nin Mac Gibi Gözükmesini Sağlayan Bir Teması Bulundu

windows-xp-mac-benzer-tema-1

Windows Xp‘de Mac gibi gözüken bir tema keşfedildi. Yakın tarihteki bir Windows XP kaynak kodu sızıntısı, Microsoft’un işletim sistemi üzerindeki ilk çalışmalarını ve şirketin 2000’lerdeki XP geliştirmesi sırasında oluşturduğu bazı yayınlanmamış temaları ortaya çıkardı.

Bu temalardan “Candy” olarak isimlendirilen bir tanesi 2000 yılında Macworld Conference & Expo’da tanıtılan Mac Aqua temasına çok benzeyen bir tasarıma sahip. Tema eksik fakat Windows XP Başlat butonu, butonlar ve arayüz öğeleri Apple’ın Aqua temasına uyumlu olacak şekilde oluşturulmuş.

windows-xp-mac-benzer-tema-2

Microsoft, Windows XP “Candy” temasını hiçbir zaman yayınlamadı fakat önceki kaynak kodlarından zamanında böyle bir temanın üzerinde çalışıldığını anlıyoruz. Windows geliştiricileri, Windows XP’nin tema altyapısını oluşturmak için “Candy” temasını bir yer tutucu olarak kullanmış gibi görünüyor. Candy teması “göz alıcı Whistler teması” olarak tanımlanmış ve sadece dahili kullanım için ayarlanmış. (Whistler Windows XP’nin bir diğer ismidir)

Microsoft, Windows XP’nin 2001‘deki son sürümünde mavi ve yeşil renklerden oluşan “Luna” temasını bilgisayarlara taşımıştı. Windows XP’ye getirilen tema ayarlama motoru güncellemesi sistem için büyük bir güncellemeydi ve üçüncü parti temalara ve birçok özelleştirme seçeneğine olanak sağlıyordu.

windows-xp-mac-benzer-tema-1-3

Microsoft, Windows XP’yi Apple ile masaüstü işletim sistemleri konusunda rekabet ettiği sırada geliştirmişti. Hatta 2000’li yılların sonlarına doğru Apple, ilk geliştirici konferansında “Redmond, fotokopi makinelerini çalıştır” yazılı afişlerle Microsoft ile dalga geçmişti. Apple ayrıca, Windows’un ve özellikle Vista’nın kusurlarına odaklanan bir “Mac Edinin” reklam kampanyası da yürütmüştü.

90’lar ve 2000’li yılların başında Windows, sonradan OS X ismini alan klasik Mac‘den oldukça etkilenmişti. Apple da her ne kadar bu konuda Microsoft’la alay etmiş olsa da pencereleme, gezinme, kontrol panelleri, dosya ve klasörlere göz atma gibi özellikleri Microsoft’tan almıştı. Yani her ne kadar ortada bir rekabet dönse de iki şirket de birbirlerine katkıda bulundular.

Zamanıyla piyasada hakimiyet mücadelesi veren iki şirketin rekabeti, hem geliştirdikleri işletim sistemlerini birbirinden ayıran farklılıkları hem de işe yarayan özellikleri birbirlerinden almalarını sağladı. Bunun en küçük örneğini de bir sızıntıyla farkedilen “Candy” temasında görebiliyoruz.

Kaynak:https://www.theverge.com/2020/9/25/21456525/microsoft-windows-xp-theme-mac-aqua