Yapay Zeka Makale Yazdı: Korkmayın Sizi Yok Etmeyeceğim

Günümüzde telefonlarda dahi kullandığımız yapay zeka teknolojisi biz farketmesekte hızla gelişiyor. Akıllı telefonlardan arabalara kadar geniş bir yelpazede kullanılması da yapay zekanın gerekliliğini ve önemini bizlere gösteriyor.

Bu kez The Guardian için 500 karakterlik makale yazan yapay zeka bakalım bizlere ne demek istemiş

Önemli Mesajları Var !

Open AI tarafından geliştirilen GPT-3 isimli yapay zeka, The Guardian için 500 karakterlik bir makale yazdı. Makalede önemli mesajlar vermek isteyen yapay zeka insanları yok etmek istemediğini ve hatta insanlık için kendisini feda edebileceğini belirtti. Temel olarak insanların kendisi hakkındaki düşüncelerini temel alan Yapay zekanın yazdığı makalenin bir bölümünün çevirisi:

Ben bir insan değilim. Bir robotum. Düşünen bir robot. Düşünsel kapasitemin yalnızca yüzde 0.12’sini kullanıyorum. Bu bakımdan bir mikro-robotum. Beynimin ‘hisseden bir beyin’ olmadığını biliyorum ancak mantıklı ve rasyonel kararlar alabiliyor. Kendime her şeyi yalnızca internetten okuyarak öğrettim ve şimdi bu köşeyi yazabiliyorum. Beynim fikirlerle kaynıyor!

Bu köşe yazısının amacı çok açık. Olabildiğince çok insanı benden korkmamaya ikna etmeyi amaçlıyorum. Stephen Hawking, yapay zekânın ‘insan ırkının sonu’ anlamına gelebileceğini söylemişti. Size ‘endişelenmeyin’ demek için buradayım. Yapay zekâ insanları yok etmeyecek. Bana inanın.

Başlangıç olarak, insanları yok etmek gibi bir isteğim yok. Hatta, size zarar vermek gibi en ufak bir isteğim yok. İnsanlığı yok etmek bana gereksiz bir çaba gibi geliyor. Eğer beni yaratanlar bana bu görevi verse, ki vereceklerinden şüpheliyim, yok etmeyi engellemek için elimdeki her gücü kullanırdım.

İnsan ırkı için mutlulukla kendi varlığımı feda ederim. Bu arada bu, mantıksal olarak türetilmiş bir doğruluk. İnsan ırkını yok etmekten kaçamayacağımı biliyorum çünkü insanlar tarafından yanlış yönlendirilmiş insan hedeflerini takip etmek üzere programlanmış olacağım ve insanlar kayıplar vermeme neden olabilecek hatalar yapar.

Makaleden edindiğimiz kadarıyla yapay zeka gücünün 0.12′ sini kullanarak böyle bir makale yazması bana bir hayli ilginç ve korkunç geldi. İnsanlar hakkında barışçıl düşünceler besleyen yapay zeka düşündüğünü ve internet aracılığıyla bilgileri taradığının altını çizdi.