Zoom Hesabı Nasıl Oluşturulur?

zoom-hesap-olusturma-1

Pandemi sürecinin eğitim öğretimi de olumsuz bir şekilde etkilediği aşikar. Bu durumda canlı dersler oluşturuldu ve imkanı olan öğrenciler Eba ve Zoom üzerinden derslere girdi. Yapılan değişikliklerden dolayı öğretmenlerin Zoom hesabı oluşturması gerekiyor. Bazı öğretmenlere Zoom üzerinden hesap oluşturmak karışık gelebiliyor. Bu yazımda Öğretmenleri bu sıkıntıdan bir nebze de olsa kurtarmak için Zoom üzerinden nasıl hesap oluşturulacağını anlatacağım.

İnternet Sitesine Girin

Öncelikle Zoom’un internet sitesine girmeniz gerekiyor. Zoom’un internet sitesine girdikten sonra aşağıda gösterdiğim “Sign Up, It’s Free” yazan yere tıklayın.

zoom-hesap-olusturma-2

Doğum Tarihinizi girin

Buraya bastıktan sonra doğum tarihinizi girmeniz istenecek. (“Month” yazan yere doğum ayınız, “Day” yazan yere doğum gününüz, “Year” yazan yere doğum yılınız olacak şekilde)

zoom-hesap-olusturma-3

Mail Adresinizi Doğrulayın

Ardından E-mailinizi isteyen bir bölüm gelecektir. “Your work email address” yazan kısma email adresinizi girin. Ardından alttaki Captcha doğrulamasını yapın. (yanda gösterilen karakterleri boşluğa girin. Bu adım robot olmadığınızı doğrulamak içindir.) Ardından “Sign Up” yazan butona basın.

zoom-hesap-olusturma-4

Ardından girdiğiniz mail adresine bir doğrulama postası yollanacaktır. Emailinize giriş yapın. (çizgide yazacak olan email adresiniz) Ardından posta kutunuzu yenileyin. Zoom adına yollanan bir e posta olacaktır. Eğer bir mail gelmediyse “resend another email” yazısına basarak yeniden yollanmasını talep edebilirsiniz.

zoom-hesap-olusturma-5

Zoom tarafından posta kutunuza gönderilen maile girdiğinizde karşınıza böyle bir şek çıkacak. hesabınızı aktifleştirmek için “Activate Account” yazan yere basmanız veya “Or paste this link into your browser” yazısının altındaki linki tarayıcınıza yapıştırıp gitmeniz gerekiyor. İkisi de sizi aynı adrese çıkaracaktır.

zoom-hesap-olusturma-6

Hesabı Okul Adına Veya Kişisel Olarak Oluşturma

Adrese gittikten sonra karşınıza aşağıdaki bölüm çıkacaktır. Burada bir okul adına mı yoksa kişisel bir hesap mı oluşturduğunuzu soruyor. “Yes” seçeneğini işaretlerseniz okul adına açtığınızı kabul edersiniz. şahsen kişisel hesabın yeterli olacağını ve okul adına açmanın gerekli olmadığını düşünüyorum ama iki durumu da ele alacağım. Öğretmenlerimiz ve öğrenciler hesap oluştururken kişisel olarak oluştursun.

zoom-hesap-olusturma-7

1- Kişisel Hesap Oluşturma

Kişisel hesap oluşturmayı yani “no” seçeneğinizi seçtiğinizde aşağıdaki bölüm sizi karşılayacak. Burayı doldurun. (“First Name” yazan yere isminizi, “Last Name” yazan yere soy isminizi, “password” yazan yere şifrenizi ve “confirm password” yazan yere de şifrenizi onaylamak için tekrar yazın) Kayıt olmanız gizlilik politikasını ve kullanıcı sözleşmesini kabul ettiğinizi belirtir. “Continue” butonuna basıp ilerleyin.

zoom-hesap-olusturma-8

“Continue” butonuna bastıktan sonra karşınıza bir davet ekranı çıkacak. [email protected] yazan yerlere tanıdıklarınızın mailinizi girdiğinizde kayıt olmaları için bir mail gönderir. Bu bölüm isteğe bağlıdır ve bir getirisi veya ücreti yoktur. Bu kısmı geçmek için “Skip This Step” yazan butona basın.

zoom-hesap-olusturma-9

Bu bölümü atladıktan sonra test toplantınıza başlamanız için öneri sunar. Bu bir zorunluluk değildir, isteğinize bağlıdır. “Go to My Account” Butonuna basarak hesabınıza gidebilirsiniz.

zoom-hesap-olusturma-10

Tebrikler! kişisel Zoom hesabınız hazır. Kesinlikle Zoom ile kredi/banka kartı bilgilerinizi paylaşmayın. Kullanacağınız paket basit paket olacağı için toplantılar 40 dakika süreyle sınırlandırılacaktır. bu limiti kaldırmak için premium paket almanız istenecektir. Ben gerek olmadığını düşünüyorum ve kesinlikle almamanız konusunda sizi uyarıyorum.(vaktiyle Zoom’da bulunan bir açıktan dolayı bir çok kredi/ banka kartı verileri çalınmıştı) Eğer 1 saat ders yapacaksanız iki yarım saatlik ders oluşturarak da bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

2- Okul Adına Hesap Açma

Okul adına hesap açmayı kabul ettiğiniz zaman aşağıdaki bölüm karşınıza çıkacaktır. Burayı doldurun. (Burada “First Name” yazan yere isminizi, “Last Name yazan yere soy isminizi, Job Title yazan yere işinizi, School Name” yazan yere okulunuzun ismini ve son olarak “Email Address Issued to You by Your School” yazan yere okulunuzun sizin için atadığı emaili girin). Ardından okulunuz adına Zoom’u eğitim amacıyla okul ve öğrencilerin yararına kullanacağınızı, kullanıcı sözleşmesini, Zoom K-12 okulları gizlilik politikası ve okul adına hesap oluşturma yetkiniz olduğunu kabul edin.

zoom-hesap-olusturma-11

Ardından gelecek kısmı doldurun. (“First Name” yazan yere isminizi, “Last Name” yazan yere soy isminizi, “password” yazan yere şifrenizi ve “confirm password” yazan yere de şifrenizi onaylamak için tekrar yazın) Kayıt olmanız gizlilik politikasını ve kullanıcı sözleşmesini kabul ettiğinizi belirtir. “Continue” butonuna basıp ilerleyin.

zoom-hesap-olusturma-12

“Continue” tuşuna bastıktan sonra karşınıza bir davet ekranı çıkacak. [email protected] yazan yerlere tanıdıklarınızın mailinizi girdiğinizde kayıt olmaları için bir mail gönderir. Bu bölüm isteğe bağlıdır ve bir getirisi veya ücreti yoktur. Bu kısmı geçmek için “Skip This Step” yazan butona basın.

zoom-hesap-olusturma-13

Bu bölümü atladıktan sonra test toplantınıza başlamanız için öneri sunar. Bu bir zorunluluk değildir, isteğinize bağlıdır. “Go to My Account” Butonuna basarak hesabınıza gidebilirsiniz.

zoom-hesap-olusturma-17

Tebrikler! okul adına oluşturduğunuz Zoom hesabınız hazır. Kesinlikle Zoom ile kredi/banka kartı bilgilerinizi paylaşmayın. Kullanacağınız paket basit paket olacağı için toplantılar 40 dakika süreyle sınırlandırılacaktır. bu limiti kaldırmak için premium paket almanız istenecektir. Ben gerek olmadığını düşünüyorum ve kesinlikle almamanız konusunda sizi uyarıyorum.(vaktiyle Zoom’da bulunan bir açıktan dolayı bir çok kredi/ banka kartı verileri çalınmıştı) Eğer 1 saat ders yapacaksanız iki yarım saatlik ders oluşturarak da bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Bu yazımda bazı öğretmenlerimizin Zoom’da hesap oluşturmakta zorlandığını düşünerek bu konuda yardımcı olmak istedim. Umarım işinize yaramıştır. İyi günler, iyi dersler dilerim.